فنگ شوئی

دانش فنگ شوئی

همان طور که می دانیم پیشرفت تکنولوژی در جهان امروز و عصر کنونی باعث گردیده است بشر در علوم گوناگون به دستاوردهای بسیار ارزنده و قابل توجهی دست پیدا کند ولی متأسفانه سعی و کوشش انسان بر این بوده است که تا سر حد امکان مشکلات زندگی را آسان نماید و چندان توجهی به مسائل روحی و روانی خود نداشته است از این رو پیشرفت بشر در حل مسائل روحی و روانی نسبت به سایر علوم بسیار کمتر بوده است. از جهت دیگر آدمی به طور محسوس و غیر محسوس با محیط اطراف خود در ارتباط است و مورد تأثیرات مثبت و منفی محیطی قرار دارد. یکی از مهمترین مواردی که در زمینه فوق می توان از آن نام برد نحوه چیدمان و استقرار وسائل و اشیاء در محل سکونت یا کار است که می تواند تأثیر به سزائی بر روح و روان و کیفیت زندگی انسان داشته باشد و چه بسا بسیاری از مشکلات و ناراحتی های روحی و روانی که با آن مواجه هستیم و از آن رنج می بریم ناشی از قرار گرفتن نادرست وسائل ـ ساختار ـ فرم و شکل محل ـ انباشتگی وسائل و اشیاء ـ وجود انرژی های نامساعد و منفی و بسیاری علل بیرونی و درونی دیگر باشد. آموختن و به کارگیری رهنمودهای تئوری و عملی ”فنگ ـ شوئی“ باعث می شود تا با بررسی محل سکونت ـ قرار گرفتن وسائل ـ وضعیت انرژی و بسیاری دیگر مشکلات ناشی از آن را به شکل قابل توجهی کاهش داده و بر عوامل مثبت محل سکونت خویش بیفزائیم تا کیفیت زندگی خود را بهبود بخشیم. امروزه دانش ”فنگ ـ شوئی“ مورد استفاده بسیاری از مردم جهان است ولی متأسفانه هنوز برای مردم ایران آنچنان که باید و شاید شناخته شده نبوده و فقط چند صباحی بیش نیست که مورد استفاده قرار گرفته است.

تغییرات به ظاهر ساده ”فنگ ـ شوئی“ در ابتدا در چشم بسیاری چنان می نماید که به سادگی از کنار آن گذشته و آن را بدون ثمر می پندارند ولی پس از گذشت اندک زمانی همان افراد با مشاهده تأثیرات شگرف این علم از طرفداران و مبلغین آن می شوند.

●فنگ ـ شوئی چیست؟

فنگ ـ شوئی هنر باستانی شرق با قدمت زیاد و بسیار پیچیده اما تعریف شدنی به زبان ساده است.

فنگ ـ شوئی هنر تعیین و انتخاب مکان مناسب جهت سکونت یا کار و شیوه چیدن درست وسایل اشیاء جهت استفاده از حداکثر میزان انرژی مثبت و مساعد فضا به منظور ترویج سلامتی و شادی و سعادت است.

فنگ ـ شوئی از سه مکتب عمده تشکیل شده است که هر کدام به بررسی ویژگی های موقعیتی یک مکان می پردازد.

به همین ترتیب مجموعه این مکاتب، مطالب و تکنیک هائی را در بر می گیرد که به کارگیری آنها پیامدهای شگفت و انکارناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

●انرژی…

یکی از مهمترین موضوعاتی که در فنگ ـ شوئی مورد بحث قرار می گیرد، وضعیت سیستم انرژی مکان است، در این جا صحبت از انرژی مکان است، در این جا صحبت از انرژی حیاتی ای است که تمام قسمت های یک مکان، اشیاء فیزیکی و همه هستی را در بر می گیرد و ما دائماً با این انرژی سروکار داریم، لذا اختلال در وضعیت انرژیکی یک فضا، اختلالات و ناهماهنگی جسمی و روحی را موجب می شود. با درک و شناخت مشخصات انرژی مثبت می توان جریان آزاد انرژی را میسر نمود و این کار تأثیر مستقیمی بر سلامتی، شادابی، پیشرفت مالی و… خواهد داشت. این انرژی خود دارای دو قطب یا نیروی متضاد است، وقتی این دو قطب با یکدیگر ترکیب می شوند، توازن، تعادل و سازگاری در محیط ایجاد و حاکم می شود. در واقع هر نوع اختلال و ناهماهنگی که در هستی به اشکال گوناگون و قالب های مختلف همچون بیماری، گرفتاری، مشکلات روحی و روانی و… مشاهده می شود در حقیقت نوعی عدم تعادل محسوب می شود که شناخت، بررسی و ایجاد هماهنگی در آن موجب رفع اختلال خواهد شد.

●خانه…

هر روز تعداد زیادی از مردم، محلی را برای زندگی و سکونت انتخاب می کنند، زیرا خانه و مسکن مکانی است که ما قسمت اعظم عمر خود را در آن سپری می کنیم. بنابراین مهم است که برای این بزرگترین سرمایه گذاری، در انتخاب محل و نیز چیدن وسائل و اشیاء در آن به شیوه ای مناسب آنگونه رفتار شود که انرژی خوشبختی، سلامتی و طول عمر در آن جریان یابد. نهایتاً هدف از فنگ ـ شوئی خانه این است که موقعیت مکانی آن را ارزیابی و مسیر حرکت انرژی ها را در آن کشف کنیم و آن را با علائم و عناصر خاص مربوط به زمان تولد ساکنان و صاحبان آن به گونه ای ارتباط دهیم که خوشبختی و سلامتی با استفاده بهینه از اتاق ها، اشیاء، رنگ ها و تزئین ها به بالاترین حد خود برسد.

و فنگ ـ شوئی این چنین هنری است.هنری که اگر چه پی بردن به راز شگفت آن شاید میسر نباشد، اما به کارگیریش بی شک دریچه های بسته را به روی آرامش و آسایش بر می گشاید و زیستن در فرداهای بارورتر را محقق می گرداند.

بسیارند آنهائی که ناباورند فنگ ـ شوئی را آموختند و زندگی خود را براساس این آموخته ها دگرگون کردند و چون پیروزی را در آغوش کشیدند امروز آن را باور دارند. شاید شما نیز اگر در به روی این علم بگشائید، از پذیراشدگان آن شوید…

بكارگیری فنون فنگ شویی و دكوراسیون منحصر بفرد آن در فضای داخلی خانه ها تاثیر عمیقی بر بهبود و اعتلای كیفیت زندگی تك تك اعضای خانواده می گذارد. با تكیه بر دانش و تجربه باستانی می توان اظهار داشت كه فنگ شویی راه و روش معنوی زندگی است و انسانها را قادر می سازد تا انرژی های مثبت طبیعت را به درون خویش روانه سازند. كلیه اصول فنگ شویی از نظر علمی به اثبات رسیده و دارای پشتوانه و استدلالهای مستحكم عقلانی هستند.

تا كنون احساس كرده اید كه از چیدمان قسمتی از خانه رضایت شما را به خود جلب نمی كند و یا شاید تصور كرده باشید كه هیچ كجای خانه مطابق میل شما چیده نشده و بعد با خود فكر كرده اید كه باید یكسری تغییرات اساسی در آن ایجاد كنید. اگر مبنای كار را بر اساس اصول ابتدایی فنگ شویی استوار كنید به راحتی قادر به پیدا كردن نقطه دقیق شروع كار می شوید. فنگ شویی راهها زیادی را در پیش روی شما قرار می دهد. البته ایجاد تغییرات خانگی بر اساس تكنیك فوق، فقط شامل موارد فیزیكی نمی شود و مظاهر معنوی را نیز در بر می گیرد. در حقیقت شما با استفاده از تكنیك های فنگ شویی معنی خاصی را به هر یك از اسباب و اثاثیه منزل خود می دهید و از این طریق می توانید انرژی مثبتی كه از آنها ساطع می شود را دریافت نمایید. این انرژی مثبت در فنگ شویی با نام “چی” شناخته می شود.

در خانه ای كه وسایل بر اساس اصول فنگ شویی چیده و طراحی شده باشند، اشیاء در هارمونی كامل با یكدیگر و همچنین با محیط هستند. نباید فراموش كرد كه فنگ شویی توانایی ایجاد تعادل میان اشیاء بی جان و جانداران را دارد و در واقع به نوعی روح افراد را با كائنات پیوند می زند. انسان زمانیكه به انرژی لایزال كائنات متصل می شود، انرژی مثبت بی شائبه ای پیدا كرده و آنرا در تمام جنبه های زندگی خود منعكس می كند.

اگر بخواهید یك شبه تمام ناموزونی های خانه خود را با اتكا به قوانین فنگ شویی از میان بردارید، این امكان وجود دارد كه كمی گیج و آشفته شوید. برای درك ارزش و تفاوت های موجود در هر یك از قوانین فنگ شویی نیازمند زمان هستید. در وهله اول همین كه تشخیص دهید هر یك از وسایل خانه می توانند چه تاثیری را بر روی زندگی شما بگذارند، كافیست.

فراموش نكنید كه فنگ شویی علم ارتباطات و انتقال جریان انرژی میان جانداران و جامدات است. فرآیند انس گرفتن به فنون فنگ شویی را با روند آرامی آغاز كنید تا به خوبی متوجه این مطلب بشوید كه هر تغییر كوچك چگونه بر روی “چی” فضا تاثیر می گذارد. پس از یك مطالعه دقیق و تفضیلی می توانید برای تغییر دكوراسیون داخلی منزل خود اقدام كنید.

 فنگ شویی به ما آموزش می دهد كه كلیه مظاهر زندگی اعم از: سلامت، خانواده، سفر، ثروت، و … همه و همه در ارتباط تنگاتنگی با كلیه وسایلی هستند كه در محیط پیرامون ما واقع شده اند. نكته جالب اینجاست كه وقتی با فنگ شویی آشنا شدید به راحتی می توانید كلیه ناموزونی هایی را كه برای سالیان دراز با آنها زندگی می كرده و از وجودشان بی اطلاع بوده اید را تشخیص داده و از میان بردارید. پیش از آشنایی با فنگ شویی چشمان شما با موانع ذهنی – دیداری مواجه است كه توانایی دیدن صحیح را از شما می گیرند؛ ولی هنگامیكه از پس لنزهای فنگ شویی به منزل خود نگاه كنید، آنگاه به وضوح در می یابید كه ناهنجاری های موجود در محیط فشار عصبی عظیمی را بر روح و جسمتان تحمیل می كرده اند. و به آسانی نقاط مشكل زا را پیدا می كنید.

برای آشنایی هر چه بیشتر شما عزیزان نگاهی به محتوای فنگ شویی می اندازیم. در فنگ شویی 5 عنصر اصلی وجود دارند كه به واسطه آنها می توان به هارمونی و تعادل دست پیدا كرد. نام، ویژگی، جهت، و رنگ های مرتبط با هر یك به شرح زیر می باشند:

آتش – نماد اشتیاق و انرژی بالا

جهت: جنوب، شمال شرقی و جنوب غربی

رنگ های مرتبط: قرمز، نارنجی، بنفش، صورتی، زرد پر رنگ

زمین – نماد پروردگی، ثبات و پایداری

جهت: مركز خانه

رنگ های مرتبط:  بژ، زرد كمرنگ، لیمویی

فلز – روشنی، قطعیت، شفافیت و با خود  صراحت، دقت، لیاقت، و كفایت را نیز به همراه دارد.

جهت: غرب و شمال

رنگ های مرتبط: طوسی، خاكستری و سفید

آب – آسایش، تازگی، آرامش، فراوانی

جهت: شمال و شرق

رنگ: آبی و مشكی

چوب – شادابی، زندگی، نشاط و با خود شفا، حیات، رشد، و ثروت را نیز به همراه دارد.

جهت: شرق و جنوب شرق

رنگ های مرتبط: قهوه ای و سبز

برای شروع سعی كنید كار را ابتدا از مراحل ساده آغاز نموده و سپس به مرور زمان به طرف مراحل پیشرفته تر گام بردارید. مبتدی ها برای دعوت فنگ شویی به داخل منازل خود به نكات زیر توجه كنند:

1- از بین بردن ناهنجاری ها

كلیه اشیائی را كه دوست نداشته و علاقه ای نسبت به آنها ندارید از محیط اطرافتان حذف كنید. این مرحله اجباری است و شبیه نوعی پروسه روان درمانی است چراكه اولین مرحله ایجاد هارمونی و به مثابه آن انرژی “چی” در خانه است.

2- جریان هوا و میزان نور را تنظیم كنید

این دو عنصر برای “چی” خیلی مهم هستند. سعی كنید درب ها و پنجره ها را به طور مكرر باز كنید. برای پاكسازی هوا از دستگاه تهویه و یا گیاهان فنگ شویی استفاده كنید. تا آنجایی كه می توایند نور طبیعی خورشید را به داخل خانه راه دهید و كلیه طیف های رنگی را به اتاق وارد كنید.

3- طرح “با-گوا” خانه خود را بكشید

طرح با – گوا و یا نقشه انرژی فنگ شویی در هر مكانی متفاوت بوده و مخصوص به همانجا می باشد. سعی كنید نمونه “با – گوا” ی خانگی خودتان را طرح ریزی كرده و به تصویر بكشید. به این طریق به راحتی می توانید ارتباط مناطق مختلف منزل خود با زندگی تان را در یابید. به عنوان مثال منطقه جنوب شرقی خانه ارتباط مستقیم با انرژی پول و ثروت دارد.

4- در مورد 5 عنصر اصلی فنگ شویی تحقیق و جهات مرتبط با آنها را پیدا كنید

باید تشخیص دهید كه هر عنصر در كجا به درد شما می خورد. به عنان مثال اگر می خواهید در زندگی به موفقیت و كامروایی بیشتری برسید باید از عنصر چوب و آب در مناطق جنوب شرقی خانه بیشتر بهره بگیرید.

5- عنصر ولادت فنگ شویی خود را پیدا كنید

و با استفاده از آن خانه ای بسازید كه از این عنصر حمایت كند. به عنوان مثال اگر عنصر فنگ شویی شما آتش است، باید نمای آتش فنگ شویی را در خانه به منسه ظهور بگذارید. به این منظور می توانید از رنگ هایی نظیر قرمز، نارنجی، ارغوانی، زرشكی، و زرد در اشكال سه گوش و مثلثی استفاده كنید. شما همچنین نیاز مبرمی به استفاده از عناصر قوی چوبی در زندگی خود دارید چراكه چوب آتش را تغذیه می كند.

6- عدد “كوا” ی خود را پیدا كنید

با این كار می توانید خود را در وضعیت مناسب قرار دهید و به واسطه آن محل دقیق قرار دادن تخت خواب، نهارخوری، و محل كاركردن را پیدا كنید. به عنوان مثال اگر عدد كوای شما 1 باشد در مواجهه با جهات زیر با شادی و خوشی همراه می شوید: جنوب شرقی، شرق، و جنوب.

7- سه گانه خانگی فنگ شویی را بشناسیم

همیشه در منزل خود از نظر ذهنی توجه دقیقی به مثلث سه گانه خانگی فنگ شویی یعنی اتاق خواب، حمام و آشپزخانه داشته باشید.

فنگ شویی به ما یاد می دهد:

– به اعماق وجود خود نگاه كنیم، چراكه تغییرات اصلی از این مكان نشئت می گیرند.

– با خودمان صادق باشیم. همه ما ارزش آگاهی و رویارویی با حقیقت را داریم.

– در پی ارتقا و بهبود كیفیت زندگی خود باشید

– اراده كنید، تصمیم بگیرید و برای هر تغییر و جابجایی دلیل منطقی در ذهن داشته باشید

– چشمانمان را روی هم گذاشته دستانمان را باز كنیم، آنها را به سوی آسمان دراز كرده، كائنات شما را در آغوش گرفته،  و جریان انرژی لایزال آنرا وارد قلبمان كنیم.

– این جمله را با خود تكرار كنیم: “من آغوش به روی تمام انرژی های مثبت می گشایم و در پی تغییرات مثبت در زندگی هستم”.

با اتكا به این شیوه به راحتی می توایند انرژی های منفی را از خانه بیرون كرده و جریان های سیال و مثبت را وارد خانه كنید و اجازه دهید “چی” یا همان انرژی مثبت وارد خانه شما شود تا زندگی پربارتر و شادتری را دنبال كنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *