مهارت های ارتباطی بین زن و مرد

گفتگو فقط راهي براي رسيدن به مقصد نيست بلکه خودش هدف و مقصد است. به عبارت ديگر گفتگو در ازدواج مي‌تواند کمک شاياني به برقراري ارتباط مثبت و حل مشکلات کند.

 

گفتگو يکي از چند نياز مهم احساسي ما را برآورده مي‌سازد و آن هم نياز به صحبت کردن با فردي ديگر است. زماني که شما مي‌دانيد که چگونه اين نياز همسرتان را برآورده سازيد مي‌توانيد بر محبت ميان خود و همسرتان نيز بيفزاييد.

 

وقتي به جايي برسيد که احساس کنيد تمام حرف‌هاي شما و همسرتان براي ديگري تکراري شده چه مي‌کنيد؟ و از آن بدتر همسرتان شما را به خاطر منظوري که هرگز نداشته‌ايد مقصر مي‌داند و مسائل جور ديگري تفسير مي‌شوند چه مي‌کنيد؟

 اين مورد در بين بسياري از زوج‌ها اتفاق مي‌افتد و گفتگوها جذابيت و مفهوم خود را از دست مي‌دهند.

 شما و همسرتان به دلايلي مرتب حالت دفاعي به خود مي‌گيريد و احساس مي‌کنيد نه تنها ديگر حرف‌ها بلکه احساسات يکديگر را نيز درک نمي‌کنيد. پس سعي مي‌کنيد هر چه ممکن است کمتر حرف بزنيد.

 آنچه که بايد بدانيد اين است که ويژگي‌هاي يک گفتگوي خوب چيست؟ دشمن يک گفتگوي خوب چيست؟ و چه چيزهايي مي‌تواند گفتگو را به جاهاي بدي بکشاند؟

ما در اين بخش به موارد فوق خواهيم پرداخت:

اگر خوب فکر کنيد خواهيد ديد که يکي از راه‌هايي که مي‌توانيد براي همسرتان مطلوب باشيد اين است که در گفتگوها از او حمايت کرده و به تحسين و تمجيد او بپردازيد. درک متقابل و همدلي اهميت بسياري دارد و انگيزه گفتگو را افزايش مي‌دهد.

 از طرفي شما نياز داريد که از محبت و توجه همسرتان به خود مطمئن شويد تا بتوانيد عقايد و احساسات خود را با او در ميان بگذاريد.

 وقتي با يکديگر صحبت مي‌کنيد در واقع قصد داريد يکي از نيازهاي مهم خود که نياز به گفتگو ست را بر آورده سازيد. پس اگر اينکار را آموخته باشيد هم گفتگوي دلنشيني خواهيد داشت که طرف مقابل را خسته نمي‌کنيد و هم اينکه نيازتان به بهترين شکل برطرف مي‌شود.

 اين که از چارچوب فکري يکديگر آگاه باشيد باعث مي‌شود که بتوانيد بال‌هاي پرواز خود را بسازيد بدون اينکه بال‌هاي طرف مقابل را با شکستن حريم‌هايش بشکنيد!

جنبه اخباري و درک متقابل

يکي از ويژگي‌هاي گفتگوي خوب دادن اطلاعات به طرف مقابل و درک وي مي‌باشد. شما و همسرتان همه چيز را در باره يکديگر نمي‌دانيد اما گاهي اوقات به دلايلي مانع از دادن اين اطلاعات نيز مي‌شويد و اين امر موجب کسل کننده شدن بحث مي‌شود.

شما مي‌توانيد در مورد گذشته خودو خاطراتي که داشته ايد يا در مورد تجربياتي که در زمان حال کسب مي‌کنيد و يا حتي برنامه‌هايي که براي آينده داريد با همسرتان صحبت کنيد و واکنش‌ها و عکس‌العمل‌هاي وي را در مورد اين برنامه‌ها ديده و از احساسي که نسبت به آنها دارد آگاه شويد. شما با بستن پيوند ازدواج نسبت به يکديگر متعهد مي‌شويد پس براي اين تعهد نياز به آموختن مهارت‌هاي همکاري و رابطه تعامل مي‌باشيد.

 اين که از چارچوب فکري يکديگر آگاه باشيد باعث مي‌شود که بتوانيد بال‌هاي پرواز خود را بسازيد بدون اينکه بال‌هاي طرف مقابل را با شکستن حريم‌هايش بشکنيد!

خب. حالا شايد اين سوال پيش آيد که چرا صرفا اطلاعات ندهيم؟

 اکثر افراد اطلاعاتي که مي‌دهند فقط راجع به خود و احساسات عميقشان نيست. زيرا طرف مقابل علاقه و رغبتي نشان نمي‌دهد. پس اگر شما نسبت به همسرتان کنجکاوي نشان ندهيد او نيز تمايلي به دادن اطلاعات به شما نخواهد داشت و روند گفتگو مختل مي‌شود.

 

اعتماد بسيار مهم است

 اعتماد در روابط ميان افراد به ويژه همسران نقش قابل توجهي ايفا مي‌کند. فرد قبل از اينکه راجع به خود و احساساتش با شما صحبت کند بايد به شما اعتماد داشته باشد.

 البته وقتي پاي گفتگوي موثر در ميان باشد هر دو طرف بايد در مورد مسائل تفکرات برنامه‌ها و تجربيات خود با يکديگر صحبت کنند؛ و هر دو نيز بايد نسبت به شنيده‌ها واکنش مناسب نشان دهند. در غير اين صورت صميميت لازم ايجاد نشده و نياز احساسي به گفتگو تامين نخواهد شد.

درک و همدلي

پس از رغبت داشتن به شنيدن اطلاعات طرف مقابل و ردو بدل کردن اطلاعات نوبت به احساس همدلي و درک مي‌رسد. اين درک دو طرفه احساسات پايه گذار انگيزه و محبت بيشتر خواهد بود. بدين ترتيب موانع احتمالي از بين رفته و از نظر روحي بيشتر به يکديگر نزديک خواهيد شد. زيرا هيچ يک از شما دليلي براي پنهان کردن مسائل و حتي نقطه ضعف‌هاي خود از طرف مقابل نداريد.

پرداختن به نکات مورد علاقه همسر

اگر دقت کرده باشيد جهت اصلي هر گفتگويي را موضوع و عنوان آن مشخص مي‌کند و همه ما برخي موضوعات را بيشتر از برخي ديگر مي‌پسنديم.

 وقتي صحبت مي‌کنيم با علاقه و واکنش همسرمان مي‌توانيم دريابيم که از طرح چه موضوع‌هايي بيشتر لذت مي‌برد و با گفتگو در مورد آنها بحث را لذت بخش‌تر مي‌کنيم.

 اما نکته اينجاست که اين علايق نيز تغيير مي‌کنند. شايد موضوعاتي که چند سال يا حتي چند وقت قبل براي همسرتان جالب بوده حالا ديگر بنا بر شرايط يا وضعيت حاکم جذابيتي برايش ندارد. يا شايد موضوعاتي که زماني برايتان چندان جالب نبوده يا حتي خسته کننده به نظر مي‌رسيدند حالا شما را به سمت خود جذب مي‌کنند. پس نمي‌توان انتظار داشت موضوعي که در اوايل ازدواج همسرمان را خوشحال مي‌کرده حالا پس از گذشت چندين سال باز هم قابل توجه وي باشد. از اين رو بايد مرتب از علايق و مشغوليت‌هاي همسرمان آگاه باشيم.

 وقتي همسرمان ببيند که ما از آنچه دوست دارد اطلاع داريم و به آن مي‌پردازيم خوشحال شده و اين انرژي مثبت بر صميميت ميان ما مي‌افزايد

 اما اگر با وجود اينکه مي‌دانيم طرف مقابل به چه موضوعاتي علاقه‌مند است وقتي راجع به آن صحبت مي‌کنيم باز هم گفتگويي خسته کننده داشته باشيم چه بايد کرد؟

 صدها عامل در اين ميان دخيل است پس بهتر است در اين صورت به مسائلي بپردازيد که براي هر دو جذاب باشد تا هردوي شما نسبت به آن هيجان و واکنش مناسب نشان دهيد. توافق و هماهنگي در اين ميان بسيار اهميت دارد و بايد از طرح مسائلي که فقط به دلايل کاري يا شغلي براي خودتان اهميت دارد به پرهيزيد.

تعادل در گفتگو

گفتگو مانند يک خيابان دو طرفه است پس سعي در يک طرفه نمودن آن نکنيد. چنانچه هر يک از زوجين بخواهند صرفاً گوينده يا صرفاً شنونده باشند اصل گفتگو دچار مشکل مي‌شود.

 يکي از مسائل مهم اين است که هرگز صحبت طرف مقابل را قطع نکنيد. منتظر شويد تا حرفش تمام شود سپس شما صحبت کنيد؛ و زماني که يکي از شما احساس مي‌کند که مدام در حال صحبت است و به عبارتي پر حرفي مي‌کند بهتر است خودش مکثي کند تا طرف مقابل نيز فرصت ابراز عقيده و اظهار نظر پيدا کند. وقتي هر دو طرف در گفتگو شرکت کنند برايشان لذت بخش تر خواهد بود.

هرگز سعي نکنيد که وقتي مشغول کاري هستيد به صحبت‌هاي همسرتان گوش دهيد. زيرا ارتباط چشمي يکي از عوامل مهم در برقراري ارتباط موثر است. وقتي همسرتان مي‌خواهد با شما صحبت کند و شما کاري را که مشغول آن بوده‌ايد کنار مي‌گذاريد و به صحبت‌هايش گوش مي‌دهيد در واقع به وي پيام مي‌دهيد که او برايتان مهم است و اين امر به صميميت ميان شما کمک مي‌کند.

 اگر هم بسيار مشغول هستيد حداقل مي‌توانيد در طول هفته زماني را فقط به همسرتان اختصاص دهيد تا راجع به مسائل‌تان با يکديگر گفتگو نماييد. اين زمان اگر به طور موثر اعمال شود حتي مي‌تواند ?? دقيقه در هفته باشد تا تأثير مناسب بگذارد.

 البته اين حداقل زمان است و در صورتي موثر است که با توجه محبت و علاقه همراه باشد. در بخش آينده در مورد آفت‌هاي يک گفتگوي خوب ميان همسران صحبت خواهيم کرد.

منبع :ويستا

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

چگونه خود را دوست بداریم؟

    بعضی افراد گمان می کنند دوست داشتن خود کار ساده ایست و بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *