الگوهای معمول خواب نوزاد

در چند هفته اول نوزادان در حدود 17 تا 18 ساعت در روز می خوابند؛ این عادت در حدود ماه سوم به 15 ساعت در روز می رسد. ولی حداقل در دو ماه اول تقریباً هیچگاه در یك نوبت بیش از سه تا چهار ساعت، خواه در طول روز یا شب، نمی خوابند. این بـدان معناسـت كه شما نیز بیـش از این نمی توانید بی وقفه بخوابید. در طول شب، شما باید بیدار شده به نوزاد شیر بدهید و پوشك او را عوض كنید و در طول روز با او بازی هم خواهید كرد. در حالی كه بسیاری از نوزادان در حدود 8 هفتگی تمام شب را میخوابند بعضی دیگر تا 5 یا 6 ماهگی به این مرحله نمی رسند. از همان ابتدا، شما با آموزش دادن به نوزادتان می توانید عادات خوب خواب را در نوزادتان به وجود آورید.

 

چگونه می توانید خواب نوزاد خود را تنظیم كنید؟

 

علائم خستگی نوزاد را فرا گیرید

برای شش تا هشت هفته اول نوزاد قادر نخواهد بود كه بیش از 2 ساعت بی وقفه بیدار بماند. اگر سعی كنید بیش از این مدت او را بیدار نگه دارید، او بیش از حد خسته خواهد شد و ممكن است در بخواب رفتن مشكل پیدا كند. استفاد ه از قنداق كه روشی قدیمی برای پیچیدن نوزاد است ممكن است در طول ماه اول احساس امنیت و آرامش در او ایجاد كند و راحت تر بخوابد.

به علائم خواب آلوده بودن نوزاد توجه كنید. آیا او چشمانش را می مالد، گوشش را می كشد و یا دور چشمانش حلقه سیاه به وجود می آید؟ اگر متوجه این علائم و یا سایر علائم خواب آلودگی شدید فوراً او را در رختخواب بگذارید. شما به زودی در مورد ریتم و الگوی خواب نوزاد خود حس ششم پیدا خواهید كرد و به طور غریزی خواهید فهمید كه چه موقع برای خواب آماده است.

 

اختلاف روز و شب را به نوزاد آموزش دهید.

بعضی از نوزادان درست زمانیكه شما می خواهید به رختخواب بروید كاملاً بیدار می مانند. برای ماه های اول شما قادر نخواهید بود زیاد این حالت را از بین ببرید. ولی وقتی نوزاد به 2 هفتگی برسد می توانید اختلاف روز و شب را به او آموزش دهید.

وقتی نوزاد در طول روز بیدار و هشیار است تا آنجا كه ممكن است با او بازی كنید. خانه و اتاق او را روشن و پرنور نگه دارید و صداهای معمولی خانه نظیر زنگ تلفن و تلویزیون را كم نكنید. اگر مایل است در طول مدت شیر خوردن بخوابد او را بیدار كنید. هنگام شیر دادن در طول شب با او بازی نكنید. نور و صدا را كم كنید و با او زیاد صحبت نكنید. خیلی سریع او باید دریابد كه شب هنگام باید بخوابد.

 

 

 

به او این فرصت را بدهید كه خودش بخواب رود.

وقتی نوزاد به 6 تا 8 هفتگی می رسد به او فرصت بدهید كه خودش بخواب برود. چگونه؟ جودی مندل، مدیر مركز طب خواب در دانشكده پزشكی MCP-Hahnmann در فیلادلفیا و نوسینده «خوابیدن در طول شب: چگونه نوزادان، كودكان نوپا و والدین آنها می توانند در طول شب خواب بهتری داشته باشند» پیشنهاد می كند كه وقتی نوزاد خواب آلوده است ولی هنوز بیدار است او را روی تخت قرار دهید. وی توصیه می كند كه كودكان را حتی در این سن خیلی پایین تكان ندهید و آنها را هنگام خوابیدن در آغوش نگیرید. مندل می گوید «والدین فكر میكنند كه اعمال آنها در این سن تاثیری در كودك ندارد. كودكان عادات خواب خود را فرا می گیرند. اگر در هشت هفته اول پس از تولد هنگام خواب او را تكان دهید، چطور ممكن است در آینده انتظار دیگری داشته باشید؟»

 

 

چگونه ایمنی نوزاد را هنگام خواب برقرار سازید؟

بهترین راه برای حفظ نوزاد از سندرم مرگ ناگهانی وسایر خطراتی كه هنگام خواب وی را تـهدیـد می كند فراگیری قواعد خواب ایمن است. از مرتب بودن گهواره یا تختخواب و یا هرجای دیگری كه نوزاد را هنگام خواب قرار می دهید اطمینان حاصل كنید.

 

ایجاد ایمنی در محل خواب

در محل خواب نوزاد بالش یا كوسن قرار ندهید زیرا با وجودیكه ممكن است راحت به نظر برسد محیط خواب ایمنی برای نوزاد نخواهد بود. نوزاد برای خواب نیاز به سطحی صاف و در عین حال سفت دارد. حیوانات و اسباب بازی ها را نیز از محیط خواب نوزاد دور سازید.

دقت كنید كه نرده های تخت نوزاد بیش از 5 تا 6 سانتیمتر از هم فاصله نداشته باشد تا مطمئن باشید كه سر نوزاد نمی تواند از آن عبور كند. همچنین مطئن شوید كه تشك برای تخت نوزاد اندازه است؛ نباید بتوان بیش از دو انگشت بین تشك و دیواره تخت نوزاد وارد كرد.

 

نوزاد را به پشت بخوابانید

خوابادن نوزاد به پشت احتمال بروز سندرم مرگ ناگهانی را كاهش می دهد. كارشناسان معتقدند كه از سال 1994 كه سطح آگاهی جامعه در مورد خواباندن نوزاد به پشت افزایش یافته است، حدوداً جان 2000 نوزاد نجات داده شده است.

 

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

چگونه خود را دوست بداریم؟

    بعضی افراد گمان می کنند دوست داشتن خود کار ساده ایست و بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *